Grupa rekonstrukcyjna: (od lewej) Robert Jedliczka, Hubert Jedliczka, Michał Adamski i Tadeusz Jedliczka

Grupa rekonstrukcyjna: (od lewej) Robert Jedliczka, Hubert Jedliczka, Michał Adamski i Tadeusz Jedliczka. (© archiwum prywatne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We Włoszczowie powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Oddziału Armii Krajowej Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”.

Założyła ją Fundacja Folwark Podzamcze, której celem jest między innymi kształtowanie świadomości historycznej i krzewienie wartości patriotycznych.

Oddział „Marcina” aktywnie działał na terenie obwodu włoszczowskiego w czasie II_wojny światowej. Partyzanci majora Mieczysława Tarchalskiego wsławili się między innymi brawurową akcją zajęcia Włoszczowy w marcu 1944 roku.

Włoszczowska grupa rekonstrukcyjna ma przybliżać młodzieży historię tego oddziału i jednocześnie umożliwiać ciekawe spędzenie wolnego czasu.

- Młodzież będzie brała udział w uroczystościach państwowych, inscenizacjach historycznych oraz historycznych grach terenowych i miejskich – mówi Tadeusz Jedliczka, prezes Fundacji Folwark Podzamcze.

Najbliższa gra miejska odbędzie się w przyszłą sobotę, 19 marca, o godzinie 11 w okolicach parkingu przy cmentarzu komunalnym.

- Fabuła gry nawiązywać będzie do wydarzeń związanych z opanowaniem Włoszczowy w 1944 roku przez oddział „Marcina”. Grę zakończy wspólne ognisko – informuje pan Tadeusz.

Będzie to także okazja do wstąpienia w szeregi grupy rekonstrukcyjnej. Aby stać się jej członkiem należy mieć ukończone 14 lat. Regulamin grupy oraz deklaracje członkowskie dostępne są na stronie internetowej: www.mlodziwakcji.folwark-podzamcze.pl.

Włoszczowska grupa rekonstrukcji historycznej powstała w ramach realizowanego przez Fundację Folwark Podzamcze projektu Młodzi w AKcji.

Jego celem jest kształtowanie wśród młodzieży postaw prospołecznych i patriotycznych zakorzenionych w etosie Armii Krajowej. Patronat nad projektem objęli burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek oraz starosta Jerzy Suliga.
W ramach projektu Młodzi w AKcji, 2 maja na włosz-czowskim Podzamczu odbędzie się towarzyski konkurs jeździecki – Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego imienia kapitana Leona Staroszczyka, pseudonim „Smolicz”.

Uczestnicy wydarzenia, w duchu sportowej rywalizacji, wspólnie oddadzą cześć ostatniemu żyjącemu we Włoszczowie żołnierzowi z oddziału „Marcina”, który podczas walk partyzanckich pełnił funkcję zwiadowcy konnego.

Przypomnijmy, że 29 lutego nowo powstała grupa rekonstrukcyjna przedstawiła ciekawą inscenizację historyczną nad zbiornikiem Klekot, podczas organizowanego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W październiku ubiegłego roku Fundacja Folwark Podzamcze zorganizowała pierwszego od 100 lat Hubertusa ziemiańskiego - wielkie święto myśliwych, jeźdźców i leśników.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

R.M. (gość)

Gratuluję i życzę Grupie Rekonstrukcyjnej owocnej pracy. Fajnie, że jesteście. Mój Ojciec "Ludomir "był w partyzantce na ziemi wloszczowskiej i do końca życia miał sentyment do tej ziemi, choć po wojnie ze względów osobistych zamieszkał niedaleko Katowic.

Tomek (gość)

We Włoszczowie przy ul. Wiejskiej mieszka Pani Cecylia Marcinkowska która pamięta jeszcze tamte czasy i pamięta swoje spotkanie z "Marcinem". Sporo może poopowiadać

krzysztof (gość)

BRAWO przed tymi panami czapki z głów to piękne co robicie sam jestem wnukiem żołnierza który służył u Mjr Tarchalskiego jeszcze raz brawo