Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa wielkiej hali we Włoszczowie za 11 milionów złotych zakończy się w październiku. Zobacz stan prac (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Hala jest naprawdę imponująca.
Hala jest naprawdę imponująca. UG Włoszczowa
Budowa wielkiej hali we Włoszczowie za 11 milionów złotych do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych zakończy się w październiku.

Przypomnijmy: w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych Kępny Ług we Włoszczowie od ubiegłego roku trwa budowa hali rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Zakład za kilka miesięcy będzie tu produkował ze śmieci paliwo alternatywne na własne potrzeby.

Stalowa konstrukcja, betonowe ściany i wylewki - kolos wygląda imponująco. Wcześniej wybudowana została płyta kompostowa o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, gdzie odpady będą poddawane biologicznemu procesowi przetwarzania. W postaci ciekłej paliwo będzie odprowadzane do zbiorników, a następnie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń lub do produkcji energii elektrycznej. Powstanie też myjnia, która poprawi czystość i bezpieczeństwo oraz nowa waga dla pojazdów, wyposażona w sygnalizację świetlną. Trwają również zakupy nowych maszyn i urządzeń.

Według planów, październiku budowa zakończy się. Budynek zostanie wyposażony w profesjonalny system wentylacji (aż 6 wentylatorów) i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Przewidziano ciąg transportowy. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu przetwarzania odpadów.

- Proponowana technologia produkcja paliw z odpadowych tworzyw sztucznych jest proekologiczna i charakteryzuje się wysokim stopniem przetworzenia odpadów - od 95 do 98 procent masy wsadowej odpadów zostanie przetworzonych na produkty nadające się powtórnego wykorzystania. Pozostały odpad - tak zwany koksik, który stanowi od 2 do 5 procent masy wsadowej, może również zostać przekazany do dalszego wykorzystania zainteresowanym odbiorcom - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Wartość całej inwestycji to prawie 11 milionów złotych, z czego 6,8 miliona złotych stanowi dotacja z Unii Europejskiej. To pierwsza tak poważna inwestycja ekologiczna włoszczowskiej spółki.

Do Zakładu Przetwarzania Odpadów "Kępny Ług" - trafia miesięcznie ponad 1,5 tysiąca ton śmieci. - Są to główne trzy strumienie odpadów zmieszane, odpady komunalne, odpady z selektywnej zbiórki oraz tak zwane odpady zielone - informuje Tomasz Kwiatkowski, kierownik Zakładu.

Zarząd "Kępnego Ługu" chce również wykorzystać to, co kryje się wewnątrz już zamkniętych czasz ze śmieciami. Jeśli będzie odpowiednia ilość tego metanu, będzie on rurociągiem doprowadzony do agregatu aby zasilać w energię elektryczną składowisko.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Unowocześnienie „odpadowych” systemów to jest przede wszystkim bezpieczna przyszłość naszych mieszkańców. Potrzebna inwestycja pomoże też w wypełnianiu krajowych i unijnych wytycznych dotyczących gospodarki odpadami - zaznacza Grzegorz Dudkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie. - Technologie to jedno, ale ważna jest też edukacja w zakresie sposobów zapobiegania powstawania odpadów i minimalizacji ich wytwarzania, a także wykorzystania odpadów opakowaniowych, segregacji śmieci zachęcająca do recyklingu i ponownego wykorzystywania surowców - dodaje przewodniczący.

W podobnym tonie o budowie mówi burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek: - Przyczynić się ma między innymi do zmniejszania ilości odpadów kierowanych do składowania, a większa ich ilość będzie poddawana przetwarzaniu - podaje.

W piątek, 3 września, burmistrz Grzegorz Dziubek, przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz, dyrektor Biura do spraw Inwestycji Urzędu Gminy Sławomir Owczarek oraz prezes Włoszczowskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji Paweł Strączyński oglądali postęp prac. Po hali i jej zapleczu oprowadzali prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie Wiktor Fatyga i kierownik Tomasz Kwiatkowski. - Dziś za te pieniądze nie wybudowalibyśmy takiej inwestycji - podkreśla prezes Fatyga.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto