Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uda się uratować wiekowy krzyż we Włoszczowie przy ulicy Partyzantów? Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Na odnowienie czeka wiekowy krzyż przy ulicy Partyzantów we Włoszczowie.
Na odnowienie czeka wiekowy krzyż przy ulicy Partyzantów we Włoszczowie. UG Włoszczowa
Czy w ślad za odnowieniem pomnika świętego Floriana u zbiegu ulic Kusocińskiego, Różanej i Partyzantów we Włoszczowie uda się uratować wiekowy krzyż przy ulicy Partyzantów? Radny Dariusz Gieroń idzie za ciosem i prosi o remont.

Na terenie Włoszczowy jest ponad 20 krzyży, figurek i kapliczek. Najstarsze sięgają XVIII wieku, inne powstały w XX wieku. Są nie tylko elementem krajobrazu, ale wyrażają religijność, patriotyzm (zwłaszcza te z czasów zaborów), przywiązanie do tradycji. Sama Włoszczowa położona jest na planie krzyża. Krzyż stał się niejako symbolem miasta, kiedy w grudniu 1984 roku w jego obronie stanęła młodzież dawnego Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Wiśniowej. Ale i w przeszłości znaczące wydarzenia z dziejów Włoszczowy akcentowały elementy religijne. W 1902 roku na przedmieściach, zwanych Włoszczówką (dzisiaj ulica Partyzantów) stanął krzyż z napisem: "Ofiara Mieszkańców Włoszczówki".

W XIX wieku cholera była prawdziwym postrachem Europy. Szczególnie mordercze żniwo zebrała w Polsce. Odkrycie przez Roberta Kocha w 1883 roku przecinkowca cholery i opisanie procesu roznoszenia choroby sprawiły, że można było z nią skutecznie walczyć (kluczowy był dostęp do nieskażonej wody). Zanim jednak wiedza ta się upowszechniła, to w 1892 roku Europę dosięgło jeszcze jedno uderzenie cholery. - I to jest krzyż - wotum za ratowanie z tej fali epidemii cholery - wyjaśnia regionalista i były burmistrz Włoszczowy Paweł Ameryk.

Dla obszaru Gór Świętokrzyskich słynących z rud żelaza od ponad 2 tysięcy lat bardzo typowym materiałem używanym do budowy małej architektury sakralnej było żelazo i żeliwo. Żelazo kuli w kuźniach kowale, a każdy z nich był na swój sposób artystą. Dawniej kowal był w każdej wsi czy miasteczku. Miał własną wyobraźnię i stąd kute krzyże mają wielką różnorodność form i elementów zdobniczych, od całkiem prostych do bardzo wykwintnych i finezyjnych. Przy drogach Kielecczyzny takich odlewów, głównie krzyży, jest bardzo wiele. Jedne są pełne i masywne, a inne ażurowe o koronkowym wręcz zarysie. Podobny krzyż jak we Włoszczowie znajduje się w Jędrzejowie.

Na budowlę złożyli się mieszkańcy i właściciele Włoszczowy - rodzina Niemojewskich. - Napis był pierwotnie w stronę miasta. W 1994 roku krzyż został odnowiony. Rozpadał się. Kilka miesięcy potem uderzył w ogrodzenie samochód i jeszcze raz trzeba było naprawiać - opowiada Paweł Ameryk.

Krzyż stoi na gminnym placu. - Opiekują się nim mieszkańcy. W Boże Ciało staje tu ołtarz - mówi Paweł Ameryk. Na ostatniej nadzwyczajnej sesji o odnowienie 120-letniego krzyża poprosił władze miasta radny Dariusz Gieroń. - Taka jest wola mieszkańców - mówi radny Gieroń.

Przed nim kilka dni temu o remont pomnika świętego Floriana prosił radny Zbigniew Woldański i zrobił to skutecznie, bo patron strażaków być może już w swoje imieniny będzie ozdobą rozdroża Różana, Kusocińskiego i Partyzantów.

- Przydrożne kapliczki i świątki to nie tylko, jakby się mogło wydawać, relikt minionych czasów, ale przede wszystkim świadectwo dane przez dawnych obywateli miasta. Te miejsca spotykane przy drogach to część historii Włoszczowy oraz jej dziedzictwo - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto