Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi rok kadencji włoszczowskiego samorządu gminnego. Zobacz, co udało się zrobić [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Przebudowany włoszczowski rynek.
Przebudowany włoszczowski rynek. UG Włoszczowa
- W rok 2020 wkraczaliśmy z optymizmem, planami i przygotowani na wielkie inwestycyjne zmiany - na realizację czekał przełomowy projekt rewitalizacji miasta - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa. 21 listopada 2018 roku włoszczowski samorząd gminny zainaugurował pięcioletnią kadencję, mija właśnie drugi rok. Czas na podsumowanie - jaki był dla gminy Włoszczowa. W galerii zdjęć prezentujemy, co w tym roku udało się zrobić w gminie Włoszczowa.

27 maja minęła trzydziesta rocznica wyborów do rad gmin, z tej okazji rok 2020 ogłoszony został przez Związek Miast Polskich Rokiem Samorządu Terytorialnego. Wybory do rad gmin z 1990 roku były pierwszymi po ponad półwieczu wolnymi wyborami w Polsce. W ten sposób został zakończony proces odbudowy demokratycznego ustroju państwa, zaprojektowany w 1981 roku przez wielki ruch społeczny Solidarność, który w tym roku obchodził 40 rocznicę powstania.

- Powodów do świętowania było w tym roku więcej, ale walka z ekonomicznymi skutkami pandemii stała się niewątpliwie wyzwaniem i zadaniem także dla samorządów. Z jednej strony, muszą one liczyć się z ubytkami w swoich dochodach z różnych podatków i opłat, z a drugiej – z koniecznością ponoszenia stałych kosztów na utrzymanie infrastruktury. Wiele miast i gmin stara się też pomóc lokalnym przedsiębiorcom (w postaci na przykład ulg w czynszach), a także swoim placówkom kultury, sportu i artystom, którzy praktycznie stracili możliwość zarobkowania. W końcu to samorząd musiał wyciągnąć pomocną dłoń dla szpitala, który wymaga szczególnego wsparcia. Te wszystkie wyzwania wymagają stabilnych fundamentów i rozsądnej strategii rozwojowej, konsekwentnie realizowanej mimo przeciwności. Epidemia koronawirusa nie zatrzymała naszych gminnych inwestycji - mówi Iwona Boratyn.

Ozdobą miasta stały się zrewitalizowane rynek, osiedla mieszkaniowe, zabytkowa XIX–wieczna plebania parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nowoczesna Strefa Aktywnego Wypoczynku przy pływalni Nemo. Postępują prace przy przebudowie Domu Kultury. W mieście remontu doczekały się osiedlowe uliczki Południowa, Spokojna i Polna. Dzięki wsparciu gminy kierowcy wkrótce pojadą tak długo wyczekiwaną obwodnicą miasta i rondem na newralgicznym skrzyżowaniu Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego. Z nowej drogi cieszą się podróżujący przez Bebelno do Radkowa.

Mimo zamrażania gospodarki w gminie Włoszczowa nie zatrzymał się żaden plac budowy – otwartą strefę wypoczynku mają mieszkańcy Czarncy, a przedszkolaki z Kurzelowa bajkowy plac zabaw. Przed terminem spółka Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zakończyła budowę wodociągu Motyczno – Międzylesie. Na wysypisku Kępny Ług postępuje budowa nowoczesnej hali rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wraz z wytwarzaniem paliwa alternatywnego. Mimo oświatowych przestojów epidemia nie wyhamowała modernizacji w szkołach. Podstawówka w Czarncy ma nowe łazienki, a włoszczowska „Dwójka” kotłownię.

Prace nad budżetem na 2021 rok rozpoczęły się od poszukiwań, gdzie oszczędzać.

Co udało się zrobić w tym roku w gminie Włoszczowa - zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto