MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto polszczyzny we Włoszczowie. „Sikorski” wychwalony za popularyzaję języka

Konkurs polonistyczny odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym imienia generała Władysława Sikorskiego oraz w Domu Kultury we Włoszczowie. W rozgrywkach językowych wzięło udział 79 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w większości z województw
Laureaci konkursu poprawnych norm i form ze szkół ponadgimnazjalnych z organizatorami.
Laureaci konkursu poprawnych norm i form ze szkół ponadgimnazjalnych z organizatorami. archiwum I LO Włoszczowa
Włoszczowski „Sikorski” już po raz 11 zorganizował w swoim mieście Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej. To było prawdziwe święto polszczyzny.

Konkurs polonistyczny odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym imienia generała Władysława Sikorskiego oraz w Domu Kultury we Włoszczowie.

W rozgrywkach językowych wzięło udział 79 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w większości z województwa świętokrzyskiego.

W grupie gimnazjów, w kategorii „Czytam, więc rozumiem” pierwsze miejsce zajęła Dominika Kula z Daleszyc. Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Dawid Cichoń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 we Włoszczowie.

Kolejny konkurs – tym razem poprawnych norm i form wygrali: w kategorii gimnazjów - Aleksandra Gil i Adrianna Sołtysiak z Rudy Malenieckiej, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych - Justyna Kotlarz i Natalia Dorobek z I Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie.
Również widzowie mieli okazję sprawdzić swoją znajomość poprawnej polszczyzny. Ponad 200 uczestników turnieju świetnie się bawiło językiem ojczystym, uczestnicząc w różnych potyczkach językowych. Uczniowie wysłuchali też ciekawego wykładu doktora habilitowanego Piotra Zbróga z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który podkreślał, że kondycja współczesnej polszczyzny ma się dobrze i dobrze się rozwija, a młodzież w tym rozwoju ma znaczący udział.

- Festiwal polszczyzny we Włoszczowie został wpisany w program Tygodnia Kultury Języka w Kielcach, którego organizatorka Lidia Pasich wskazywała na znaczącą rolę środowiska włoszczowskiego w upowszechnianiu poprawnej polszczyzny – mówiła Bożena Kaczor, inicjatorka festiwalu, dyrektor „Sikorskiego”, nauczycielka języka polskiego w liceum.

Dyrektor Kaczor podkreślała, że najważniejsze w tym turnieju jest to, że od lat, oprócz nauczycieli i szkół, spaja trud i zaangażowanie instytucji rządowych, oświatowych i lokalnego biznesu. Wielką wartością konkursu jest właśnie wspólne działanie dla języka ojczystego.
Nie bez kozery starosta włoszczowski Jerzy Suliga podkreślił ogromne znaczenie tej obywatelskiej inicjatywy. Patronat honorowy i finansowy nad turniejem sprawowały władze województwa świętokrzyskiego, kurator oświaty i starosta powiatu włoszczowskiego. Patronem medialnym wydarzenia było „Echo Dnia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto