Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka we Włoszczowie - niezwykły koncert w Domu Kultury (ZDJĘCIA, WIDEO)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Znakomity, z wielką wartością artystyczną i niezwykłą energią koncert „Wspominamy Krzysztofa Krawczyka w anegdotach K.A.S.Y Kasowskiego, Paweł Okła – wokal" odbył się w niedzielę, 8 sierpnia 2021 roku w Domu Kultury we Włoszczowie. Koncert zauroczył licznie przybyłą publiczność.

Gościem specjalnym koncertu był Wojciech Trzciński, kompozytor wielu przebojów Krzysztofa Krawczyka. Opowiedział o współpracy z artystą i swoich „przepisach na przebój”. Piosenki Krzysztofa Krawczyka zaśpiewał wokalista Paweł Okła, a zagrała Polish Movie Orchestra pod dyrekcją Piotra Sitkowskiego z naszym włoszczowskim akcentem – Michałem Dudkiewiczem.

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Najpierw zdobył popularność jako wokalista zespołu Trubadurzy, a od 1973 roku był już solistą. Koncertował w Europie i na świecie, otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wśród jego licznych przebojów można wymienić choćby takie utwory, jak: "Za tobą pójdę jak na bal", "Parostatek", "Chciałem być", "Bo jesteś ty", "Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Mój przyjacielu" (z Goranem Bregovicem), czy "Trudno tak" (z Edytą Bartosiewicz). Krzysztof Krawczyk koncertował we Włoszczowie 29 maja 2013 roku na scenie Domu Kultury śpiewał z okazji Dnia Matki.

Włoszczowski koncert Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka rozpoczął jeden z jego najsłynniejszych przebojów „Jak minął dzień”. Koncert prowadził Krzysztof K.A.S.A Kasowski, a słowo o muzyce dodawał znany włoszczowskiej publiczności między innymi z „Podwieczorku z gwiazdami” redaktor muzyczny TVP Łódź Leszek Bonar.

Gościem specjalnym naszego koncertu był kompozytor Wojciech Trzciński, który skomponował dla Krzysztofa Krawczyka między innymi piosenkę do tekstu Tadeusza Drozdy ”Parostatek”. Wojciech Trzciński był przez dwa lata menagerem Krzysztofa Krawczyka, a skomponował dla naszego wspaniałego artysty aż 12 piosenek, między innymi „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”, „ Jak minął dzień”,” Wróć do mnie”.

- Mieliśmy tę niesamowitą okazję zobaczyć i posłuchać wspaniałego kompozytora Wojciecha Trzcińskiego w akcji. Sam o komponowaniu mówi tak: „Są dwie szkoły, albo się siada i śpiewa, albo po prostu się gra". Zagrał i zaśpiewał specjalnie dla włoszczowskiej widowni „Byle było tak”, piosenkę w stylu Toma Jonesa z tak zwanym szerokim refrenem. Wojciech Trzciński niezwykle miło wspominał Krzysztofa Krawczyka, podkreślał jakim był ciepłym, koleżeńskim i niezwykle wrażliwym człowiekiem. Był bardzo lubiany przez branżę muzyczną, między innymi Edytę Górniak i Edytę Bartosiewicz, a więc można powiedzieć młodsze koleżanki z branży, które bardzo ceniły go za jego talent i muzykalność - mówi Beata Gieroń z Domu Kultury we Włoszczowie.

Chwilę potem koncert rozkręcił się na dobre, bo widownia usłyszała największe hity Krzysztofa Krawczyka, ułożone najczęściej w sposób chronologiczny lub tematyczny. „Rysa na szkle”, „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”, „Za Toba pójdę jak na bal” w symfonicznych wersjach, granych przez muzyków z Polish Movie Orchestra, w pełni na żywo dosłownie porwały publiczność, która dzięki zachętom artystów, śpiewała te hity razem z wykonawcami. Co ciekawe niektóre piosenki można było usłyszeć... dwa razy, bo swoją wersję „Parostatku” zaśpiewał na początku Krzysztof K.A.S.A Kasowski, a na koniec na bisy Paweł Okła.

- Ten ostatni znów udowodnił, że jest doskonały zarówno wtedy, kiedy śpiewa swoją klimatyczną, nieco kubańską „Kofeinę”, ale również wtedy, gdy musi się "przeistoczyć" w postać innego artysty i to czasem śpiewającego w duetach. A duet Paweł Okła/Magdalena Chołuj śpiewający słynną piosenkę Krawczyka i Edyty Bartosiewicz „Trudno tak”, czy duet z Magdaleną Sitkowską do piosenki „Bezsenni” w oryginale śpiewany przez Krawczyka i Nosowską były brawurowe - mówi Beata Gieroń.

I tu mamy kolejny włoszczowski akcent. Jak podkreślił Sylwester Kowalski, dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie – Magdalena Chołuj wielokrotnie brała udział we włoszczowskim konkursie piosenki angielskiej The Joy of Singing, dwukrotnie też wygrała Przegląd Kolęd i Pastorałek, konkurs, który odbywa się w Domu Kultury we Włoszczowie od kilkunastu lat. Magdalena Chołuj śpiewała też z Sylwią Grzeszczak oraz w programie Must Be The Music.

Podobnie bogaty dorobek ma Magdalena Sitkowska, śpiewająca na koncercie w chórku Polish Movie Orchestra - na co dzień prowadzi w Kielcach chór Fermata i studiuje na kierunku dyrygentura chóralna w Bydgoszczy. Naszym regionalnym/lokalnym talentem jest też kierownik muzyczny Piotr Sitkowski, klawiszowiec oraz kompozytor utworów dla Polish Movie Orchestra - pracuje jako wykładowca muzyki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pomysłodawczynią projektu wspomnieniowego koncertu poświęconego Krzysztofowi Krawczykowi jest Magdalena Lisowska.

Koncert był wielkim hołdem świętokrzyskich artystów dla Krzysztofa Krawczyka. Artyści bisowali i żegnali się z włoszczowską publicznością aż dwukrotnie. Krzysztof K.A.S.A. Kasowski śpiewał „Dziś Włoszczowa i Havana w jednym rytmie bawią się”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto