Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata ma zakończyć się budowa sanktuarium błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Zobacz zdjęcia

Iwona Boratyn
- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie za trzy lata zakończy się budowa nowego kościoła - powiedział ksiądz Leszek Dziwosz, proboszcz parafii błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.

Podkreślił, że obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna nie sprzyja prowadzeniu prac. - Ale budowę musimy skończyć. Robimy to etapami, w miarę posiadanych środków - powiedział ksiądz proboszcz. Parafia istnieje już 22 lata, a świątynia jest budowana od 12.

Będzie to pierwsze w Polsce sanktuarium kapłana - więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych z grona 108 Męczenników. W tym roku minęła 80 rocznica śmierci rektora Seminarium Duchownego w Kielcach, w obozie w Dachau. Mury tej uczelni w tym roku opuści 20 kapłan pochodzący z parafii - 28 maja święcenia prezbiteratu otrzyma diakon Albert Pianka. Swoją pracę magisterską poświęcił kultowi błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.

Ksiądz Józef Pawłowski decyzję o drodze do kapłaństwa podjął w 1906 roku, kiedy to wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Studia teologiczne kontynuował w 1911 roku w Innsbrucku w Austrii u tamtejszych Jezuitów. Dwa lata później został kapłanem, a święcenie przyjął z rąk biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Później znów wyjechał do Austrii, gdzie zastała go wojna.

Pierwszą kielecką parafią na jaką trafił po powrocie w 1916 roku była parafia w Kluczewsku, w powiecie włoszczowskim. Kilka miesięcy później został profesorem w seminarium. Tam dbał nie tylko o rozwój intelektualny młodych kleryków, ale również o ich wzrost duchowy. Pomagał także biedniejszym alumnom. Znany był z troski o misje i misjonarzy. W 1929 roku został dyrektorem Związku Misyjnego Diecezji Kieleckiej. Misjonarzem jest obecny proboszcz parafii błogosławionego we Włoszczowie.

Siedem lat później ksiądz Józef Pawłowski został mianowany rektorem kieleckiego seminarium, a w 1939 roku – proboszczem parafii katedralnej. Założył między innymi specjalny szpital w gmachu Seminarium Duchownego, w którym leczono polskich żołnierzy. Bohaterski kapłan został kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża i mógł dzięki temu odwiedzać obozy jenieckie, pomagając Polakom.

Za swoją postawę został aresztowany przez gestapo 10 lutego 1941 roku. Trafił do Auschwitz, a później do Dachau. Umarł śmiercią męczeńską 9 stycznia 1942 roku. 13 czerwca 1999 roku święty Jan Paweł II ogłosił duchownego błogosławionym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto