Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie ekshumocja zabitych podczas II wojny światowej?

Rafał Banaszek
82-letni Edward Matuszewski z Ogarki pokazuje grób dwóch żołnierz niemieckich, których pochowano za wsią przy polnej drodze w kierunku Błogoszowa.
82-letni Edward Matuszewski z Ogarki pokazuje grób dwóch żołnierz niemieckich, których pochowano za wsią przy polnej drodze w kierunku Błogoszowa. Rafał Banaszek
2 czerwca do gminy Włoszczowa przybył specjalny wysłannik niemieckiej Fundacji Pamięć, współpracującej z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi. Sprowadził go tutaj wiceprzewodniczący Rady Powiatu, żeby zainteresować sprawą zapomnianych mogił niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

ZOBACZ TEŻ: Grudziądz. Zdemolowali przystanek podczas rodzinnego spaceru z wózkami

(Źródło: Nowości)

Do radnego Malinowskiego zwrócił się ostatnio z prośbą 82-letni mieszkaniec Ogarki Edward Matuszewski. - Poprosił mnie, żebym zajął się sprawą dwóch zbiorowych mogił niemieckich żołnierzy. Twierdził, że zna miejsca pochówku tych żołnierzy, zabitych w 1944 roku w Ogarce i Rogienicach - opowiada Krzysztof Malinowski.

Edward Matuszewski, jak się dowiedzieliśmy, kilka lat temu napisał list do jednej z kieleckich gazet, żeby zainteresowała się tym tematem. Odpowiedzi jednak nie uzyskał. Mieszkaniec Ogarki zwrócił się więc z prośbą do radnego Malinowskiego, który pochodzi z tych stron. Pan Krzysztof zadziałał błyskawicznie.

- Skontaktowałem się z niemiecką Fundacją Pamięć, działającą na terenie całej Europy, która zajmuje się odnajdywaniem, ekshumacją i opieką mogił niemieckich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Po kilku rozmowach telefonicznych ustaliliśmy termin przyjazdu przedstawiciela tej fundacji w celu przeprowadzenia wizji lokalnej. Do spotkania doszło 2 czerwca.

Razem z tym przedstawicielem i panem Edwardem odwiedziliśmy oba wskazane miejsca pochówku żołnierzy - relacjonuje Krzysztof Malinowski.

- Wiedziałem dokładnie, gdzie znajdują się te groby. Gdy miałem 10 lat, widziałem na własne oczy ciała dwóch zabitych żołnierzy niemieckich w Ogarce. Zastrzelili ich żołnierze radzieccy, którzy ścigali Niemców. Ciała zakopano za wsią, przy drodze na Błogoszów. Przez pewien czas palono tam świeczki, obecnie rośnie las, a teren jest zakrzaczony - wspomina Edward Matuszewski.
- Mój ojciec opowiadał mi, że w pobliskich Rogienicach jest jeszcze większa zbiorowa mogiła, w której pochowano 14 lub 16 żołnierzy niemieckich, zabitych w 1944 roku - dodaje 82-latek z Ogarki.

[podobne][zaj_kat]
Radny Malinowski chce teraz ustalić właścicieli terenów, na których znajdują się wspomniane mogiły wojenne, żeby uzyskać od nich zgodę na przeprowadzenie sondażu terenu i ewentualną ekshumację ciał. Podczas wizji lokalnej przedstawiciel Fundacji Pamięć sporządził stosowną dokumentację, którą ma skierować do Instytutu Pamięci Narodowej, celem uzyskania zgody na prace sondażowe i ekshumację.

Dopiero po uzyskaniu tej zgody z IPN-u, jak twierdzi Krzysztof Malinowski, mogą rozpocząć się prace ziemne i rozkopywanie mogił. Może to nastąpić najwcześniej za około 3 miesiące. Odkopane szczątki żołnierzy mają trafić później na niemiecki cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

- Podczas spotkania z przedstawicielem Fundacji Pamięć dowiedziałem się, że często przy szczątkach żołnierzy znajdowane są znaki ich tożsamości, tak zwane nieśmiertelniki, na których widnieje przydział wojskowy, nazwa jednostki i numer personalny żołnierza. Te “nieśmiertelniki” identyfikowane są w siedzibie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, który następnie informuje o tym Międzynarodowy Czerwony Krzyż i rodziny zabitych - twierdzi Malinowski.

- Chciałbym, żeby szczątki zabitych żołnierzy z czasów II wojny światowej znalazły swoje godne miejsce pochówku na cmentarzu, a nie w lesie za wsią. Należy im się szacunek, jak każdemu człowiekowi, nieważne, że byli naszymi wrogami - podkreśla pan Edward, lokalny społecznik, jeden z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogarce i długoletni jej członek zarządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto