Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie powstanie ścieżka rowerowa? Radny Zbigniew Woldański ma pomysł. Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Radny Zbigniew Woldański, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zaproponował wytyczenie ścieżki dla rowerzystów na ulicy Partyzantów.
Radny Zbigniew Woldański, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zaproponował wytyczenie ścieżki dla rowerzystów na ulicy Partyzantów. UG Włoszczowa
Po Włoszczowie jeździ coraz więcej rowerzystów. Radny Zbigniew Woldański ma pomysł jak o nich zadbać.

Powstanie oznakowanej na chodnikach ścieżki rowerowej na głównym szlaku Włoszczowy - ulicy Partyzantów, proponuje radny miejski Zbigniew Woldański. Przekonuje, że traktem porusza się coraz więcej rowerzystów, w tym osób starszych, dla których jednoślad jest podstawowym środkiem komunikacji - na przykład po zakupy czy do lekarza. Dawniej droga wojewódzka, teraz gminna (pod wybudowaniu obwodnicy) nie ma wytyczonej ścieżki dla rowerzystów. Według radnego Woldańskiego poprawi to bezpieczeństwo na bardzo ruchliwej ulicy. Wniosek w tej sprawie złożył na sesji 30 maja.

- Chodzi o to, aby po jednej stronie jezdni, już od parkingu przy Urzędzie Gminy do końca ulicy Partyzantów, aż po rondo Niepodległości z obwodnicą, powstał ciąg pieszo-rowerowy - tłumaczy radny Zbigniew Woldański. - To z pewnością ułatwi życie rowerzystom - dodaje.

Radny nie ma wątpliwości, że zwolennicy dwóch kółek powinni otrzymać nowe przywileje na miejskich drogach. W efekcie jazda będzie szybsza, a bezpieczeństwo na tym nie ucierpi. Bo prawo nie jest dla nich pobłażliwe.

Spójrzmy na nowe przepisy dla rowerzystów 2022

Brak posiadania karty rowerowej. Zgodnie z nowymi wytycznymi, osoba nastoletnia, która bez uprawnień (brak karty rowerowej) pojawi się na publicznej ścieżce rowerowej i zostanie skontrolowana przez policjantów, może dostać grzywnę wynoszącą nawet 1500 złotych. A konkretniej wspomniana kara finansowa powędruje na konto opiekuna. "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych" - czytamy. Zapis ten nie dotyczy osób do 10 roku życia, które mogą poruszać się po ścieżkach lub chodnikach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.

Za jazdę po chodniku grozi kara w wysokości nawet 300 złotych. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Oprócz ścieżek rowerowych jazda jednośladem może odbywać się na specjalnych kontrapasach. Są to pasy jezdni wydzielone tylko dla jednośladów – spotkamy je właściwie w każdym większym mieście.

Jazda rowerem po chodniku jest dozwolona, ale tylko w kilku przypadkach. Usprawiedliwiona jazda dotyczy trzech sytuacji.

Dziecko na rowerze

Pierwsza z nich to opieka nad dzieckiem, które nie ukończyło 10 lat i jedzie na osobnym rowerze. Ten przypadek nie dotyczy fotelików i przyczepek rowerowych – maluch musi sam kierować jednośladem. Jest to przepis, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo dziecka, ale umożliwia, by nie jechało ono wśród ciężarówek. Drugą korzyścią jest fakt, że para opiekun-podopieczny może zrezygnować ze ścieżki rowerowej, na której inni kolarze jeżdżą z większą prędkością, inną niż osiągana przez uczącego się jeździć kilkulatka.

Szerokość chodnika

Kolejny przypadek, pozwalający na jazdę po chodniku, dotyczy bardziej rozbudowanej kwestii – musi być spełnionych kilka warunków. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi z dopuszczalną prędkością ponad 50 kilometrów na godzinę wynosi co najmniej 2 metry, wtedy dozwolona jest jazda na rowerze. Oczywiście trzeba pamiętać, że obok nie może znajdować się ani ścieżka rowerowa, ani specjalny kontrapas.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne

Ostatnie odstępstwo dotyczy warunków pogodowych. Jeśli zagrażają one bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, można skorzystać z chodnika. Czym są niesprzyjające warunki atmosferyczne? Mogą to być: silny wiatr, śnieżyca, rzęsisty deszcz, gołoledź lub gęsta mgła. Część z nich jest dyskusyjna, więc policjant podczas wystawiania mandatu może uznać, że deszcz, który spotkał kolarza, to tylko mżawka. Umówmy się jednak, że w znacznej większości przypadków wygra zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy:

Każdy rower, którym poruszamy się po drogach, czy ścieżkach publicznych musi być obowiązkowo wyposażony w niezbędne elementy gwarantujące bezpieczeństwo. Za sprawny rower uważa się jednoślad, który wyposażony jest w:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej;
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem;
  • co najmniej jeden sprawny hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • kierunkowskazy - w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Rowerzysta ma obowiązek:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto