Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzą, co nam leży na... wątrobie. Fundacja Jesteśmy Blisko chce przebadać 700 osób w pięć dni

Rab
- Problemy wątroby są jednymi z najczęstszych dotykających ludzi, co stanowi poważny problem społeczny - podkreśla doktor Ilona Zdeb.
- Problemy wątroby są jednymi z najczęstszych dotykających ludzi, co stanowi poważny problem społeczny - podkreśla doktor Ilona Zdeb. archiwum fundacji
Fundacja Jesteśmy Blisko już po raz kolejny organizuje akcję badań profilaktycznych. Tym razem skupi się na wątrobie.

– Problemy wątroby są jednymi z najczęstszych dotykających ludzi, co stanowi poważny problem społeczny. Niestety, większość osób ze schorzeniami tego narządu nie jest w ogóle świadoma swojej choroby, nawet do bardzo zaawansowanego stadium – mówi doktor Ilona Zdeb.

– W ramach naszej akcji wykonamy u 700 osób powyżej 15 roku życia badania prób wątrobowych (ALT, AST, ALP, bilirubina całkowita, GGTP) oraz przeciwciał anty HBs i anty HCV. To pokaże, w jakiej kondycji jest nasza wątroba, a także da odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy nosicielami wirusów WZW typu B i WZW typu C – informuje Iwona Dobosz, prezes Fundacji Jesteśmy Blisko.
Szacuje się, że ponad 700 tysięcy Polaków nie wie, że może być zakażonych HCV (tak zwaną żółtaczką typu C, wirusowym zapaleniem wątroby typu C), ponieważ zakażenie to zazwyczaj przebiega bezobjawowo.

– HCV nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ potrafi rozwijać się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Choroba nie daje charakterystycznych objawów, co stwarza złudzenie, że nic złego nie dzieje się w organizmie – zaznacza Ilona Zdeb.
– Wirus zapalenia wątroby typu C u około 80 procent zakażonych powoduje przewlekłą chorobę wątroby, która nie leczona prowadzi do marskości oraz rozwoju raka. Pamiętajmy, że wirus ten wcześnie wykryty nie powoduje takich szkód, bo istnieją skuteczne metody jego leczenia – dodaje pani doktor.

Fundacja Jesteśmy Blisko przebada pod kątem wątroby 700 osób z powiatu włoszczowskiego.

– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, będziemy prowadzić zapisy telefoniczne od 23 do 26 maja w godzinach 7-15 pod dwoma numerami telefonów: 41-388-14-75 oraz 41-388-14-56. Badania będą odbywać się od 29 maja do 2 czerwca w przyzakładowej przychodni ZPUE przy ulicy Jędrzejowskiej 79C, w budynku W1 – mówi Radosław Klimas, wolontariusz fundacji.

Każda z zapisanych osób będzie mieć wyznaczoną konkretną godzinę poboru krwi. Wszystko po to, aby uniknąć kolejek. – Wyznaczymy trzy stanowiska, przy których pielęgniarki będą pobierać jednocześnie materiał do analizy. Pacjenci powinni na badania zgłosić się na czczo i pamiętać, aby na kilkanaście godzin przed nie spożywać alkoholu i ciężkostrawnych potraw – dodaje pan Radek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto