Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wątroba pod lupą, 962 przebadane osoby - kolejna akcja Fundacji "Jesteśmy Blisko"

(R)
Fundacja „Jesteśmy Blisko” od kilku lat aktywnie działa na rzecz profilaktyki zdrowotnej w naszym regionie organizując akcje profilaktycznych badań dla mieszkańców. Udało im się przebadać już ponad 4000 osób. Wielu pomogli uratować zdrowie w ostatniej chwili.
Fundacja „Jesteśmy Blisko” od kilku lat aktywnie działa na rzecz profilaktyki zdrowotnej w naszym regionie organizując akcje profilaktycznych badań dla mieszkańców. Udało im się przebadać już ponad 4000 osób. Wielu pomogli uratować zdrowie w ostatniej chwili. Fundacja Jesteśmy Blisko
Kolejną akcję prozdrowotną przeprowadziła włoszczowska Fundacja „Jesteśmy Blisko”. Tym razem pod hasłem "Co Ci leży na wątrobie?". Przebadane zostały 962 osoby. Wyniki są alarmujące.

DO ZOBACZENIA - odcinek 19 - serialowe premiery lipiec 2017

Uczestnicy akcji poddali się badaniu krwi pod kątem tak zwanych prób wątrobowych (ALT, AST, GGTP, ALP i bilirubinę całkowitą) oraz obecności groźnych wirusów antyHBs i antyHCV. Są już statystyki.


Dbają o zdrowie

Fundacja, którą do życia powołali państwo Wypychewiczowie od lat stara się zadbać o to, co najcenniejsze – nasze zdrowie. W 2012 roku przebadała kobiety, organizując bezpłatne badania cytologiczne, mammografię i USG piersi. Rok później – ponad 300 mężczyzn skorzystało z darmowych badań prostaty. Włoszczowska organizacja zbadała również znamiona, a także sprawdziła, czy mieszkańcy są narażeni na osteoporozę czy zarażeni boreliozą.

– Jesteśmy po to, by przypominać innym, że zdrowie jest najważniejsze. Chcemy, by dbanie o nie stało się modne, w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć. W ciągu tych kilku lat udało nam się przebadać ponad 4000 osób. To naprawdę sukces! – mówi Małgorzata Wypychewicz. W tym roku – Fundacja „Jesteśmy Blisko” przeprowadziła już dwie akcje badań profilaktycznych: „Kocham, więc badam!” (przeznaczoną dla dzieci) i „Co Ci leży na wątrobie?”. Dziś przedstawimy statystyki drugiej z nich.

Znów pobili rekord – 962 przebadane osoby!

Wątroba to jeden z najważniejszych ludzkich organów, ponieważ spełnia wiele funkcji w naszym organizmie – odpowiada za produkcję białek, trawienie, usuwa toksyny. – Wątroba ze względu na jej udział w wielu procesach narażona jest na trwałe uszkodzenia. Przeprowadzone przez fundację badania nie są standardowo wykonywane w przychodniach, a dzięki nim pacjenci poznali stan swojej wątroby – relacjonuje doktor Ilona Zdeb.

– Badania przeprowadziliśmy w trzech lokalizacjach: Włoszczowie, Katowicach i Gliwicach. We Włoszczowie przebadaliśmy najwięcej, bo aż 763 osoby, a pozostałe na Śląsku – łącznie udało nam się przebadać 962 osoby. Znów pobiliśmy swój własny rekord i to naprawdę cieszy – mówi Iwona Dobosz, prezes Fundacji.

Statystyki nie kłamią

Z badań, które przeprowadziła fundacja, wynika, że powinniśmy bardziej zadbać o stan wątroby (na wykresie przedstawione są szczegółowe dane). – Choć wątroba ma zdolności regeneracyjne, to jednak musimy jej dać na to szansę i czas. Powinniśmy ograniczyć spożywanie alkoholu i leków. W Polsce to właśnie leki, obok wirusów, są najczęstszą przyczyn schorzeń tego narządu. Nie możemy też zapomnieć, że na kondycję wątroby wpływa również dieta – to, co jemy i jak jemy – zaznacza doktor Ilona Zdeb. Podczas akcji „Co Ci leży na wątrobie?” wykryto sześć przypadków groźnego wirusa WZW typu C.

– Ponad 700 tysięcy osób w Polsce nie wie, że może być zarażonych HCV i przekazywać wirusa kolejnym osobom. Dlatego to wielki sukces tej akcji, że aż 6 osób dowiedziało się, że zmaga się z tą podstępną chorobą – dodaje doktor Ilona. Włoszczowska fundacja planuje już we wrześniu zorganizować kolejną akcję profilaktyczną.

Jak czytać grafikę?

Enzymy: GGTP, bilirubiny całkowitej, ALP - służą do oceny dróg żółciowych. Ich podwyższone wartości mogą wskazywać, na przykład na kamicę w pęcherzyku żółciowym. Dodatkowo - ALP i jego za wysoka obecność w organizmie informuje o problemach z układem kostnym, kośćmi (pomaga zdiagnozować osteoporozę).

Wyniki ALT, AST wykraczające poza normę - wskazują na uszkodzenie komórki hepatocyta, czyli bezpośrednio wątroby, czego skutkiem jest jej nieprawidłowe funkcjonowanie, którego może prowadzić do wielu poważnych chorób.
W przypadku wykrycia wirusa WZW typu C – trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Osoby, które mają podwyższone powyższe parametry także powinny udać się z wynikami do swojego lekarza rodzinnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto